Atklāta Salaspils amatnieku izstrādājumu vitrīna

  • -

Piektdien, 26. februārī, Salaspils uzņēmēju biedrība (SUB) sadarbībā ar Salaspils novada domi atklāja ko pavisam jaunu – novada amatnieku izstrādājumu vitrīnu. Tā novietota Salaspils Tūrisma informācijas centrā, kur ikviens var apskatīt amatnieku darinājumus un, sazinoties ar pašiem meistariem, iegūt tos arī savā īpašumā.

Uz atklāšanu bija pulcējušies Salaspils novada domes, Nacionālā botāniska dārza, Salaspils uzņēmēju biedrības pārstāvji un amatnieki. Ar svinīgām runām un vīndara Raita Mačiņa pašdarināto mājas vīnu degustāciju tika atklāta jaunā vitrīna. Tā turpmāk nodrošinās iespēju novadniekiem un viesiem Tūrisma informācijas centra darba laikā apskatīt Salaspilī darinātās lietas. Izstrādājumus varēs iegādāties ikviens interesents, sazinoties personīgi ar amatnieku.

“Par amatniekiem parasti atceramies tad, kad, dodoties tuvākos vai tālākos ciemos, līdzi jāved novada cienīgs un raksturīgs ciemakukulis, bet veikalos nopērkamais ir vienāds visās pasaules malās. Tāpēc amatniecība ir kas vairāk, nekā tikai darba vietas. Tā lielā mērā kļūst par pilsētas, novada, valsts identitātes apliecinājumu. Esmu patīkami pārsteigts par Salaspils amatnieku piedāvājumu, izbrīnīts par lietām, par kurām pat nezināju, ka tās top Salaspils novadā. Atliek vēlēties, lai mēs visi kopā spētu pārvarēt birokrātiskos džungļus un šos izstrādājumus visā to sortimentā varētu iegādāties tieši te – TIC,” novēlēja NBD direktors Andrejs Svilāns.

Mājas vīnu ražotnes “Saules veltes” vīndaris Raitis Mačiņš vitrīnas atklāšanas pasākumā prezentēja desmit pašdarināto vīnu šķirnes un uzsvēra, ka ideja par vitrīnu viņam šķiet ļoti saistoša: “Praktisku tūrisma un amatniecības informācijas popularizēšanu es uztveru kā vērtīgu palīdzību gan manu, gan citu amatnieku darbu popularizēšanā. Amatniecībai ļoti svarīgs ir ne tikai radīšanas process, bet arī šo darinājumu realizācija interesentiem. Vitrīnas ideja tiešā veidā nodod interesentiem informāciju par amatnieku iespējām un veicina produktu  noietu”. Amatnieks atzina, ka būtu vērtīgi arī citviet Salaspilī izvietot šāda veida vitrīnas, piemēram, kultūras namā, jo amatniecība un kultūra iet roku rokā. Tās papildina viena otru, un informācija interesentiem būtu pieejama uzskatāmā veidā.

Sandijs Krastiņš ražo spēli “Fliiper”. Kas ir “Fliiper”? Tā ir azartiska, dinamiska koka galdiņa spēle visiem vecumiem. Sandijs saka: “Kāpēc es tos flīperus taisu? Laikam jau tāpēc, ka man patīk emocijas. Un spēlējot flīperi var redzēt tādu emocionālo gammu salikumu, kā nekur citur!”

Arī SUB valdes priekšsēdētājs Miks Balodis izteica savu vērtējumu par amatniecības attīstīšanu novadā: “Ir svarīgi, ka mēs kā novads apzināmies, kas ir mūsu amatnieki, un savu iespēju robežās palīdzam viņiem, perspektīvā arī atverot jautājumu par mūsu amatniecības “eksportu” ārpus novada robežām”. Viņš uzsvēra, ka mājražotājiem un amatniekiem jaunatklātā vitrīna ir lieliska vieta, kur parādīt sevi un iegūt tiešo iespēju bez starpniekiem komunicēt ar pircējiem. “Mūsu risinājums ir kopīgs, bagāts piedāvājums, kas varētu nostrādāt. Šis ir savā ziņā eksperiments. Mēs ļoti ceram, ka izdosies,” teic Miks Balodis.

“Lai mūsu amatniekiem pietiek vēlmes un prieks strādāt, lai vienmēr jaunas idejas un lai viņu darinājumi ir pieprasīti! Nāciet ar savām idejām, un mēs jūs labprāt uzklausīsim un atbalstīsim,” aicina Salaspils novada domes priekšsēdētāja vietnieks Zigmārs Zeimulis.

Arī SUB par vienu no savām prioritātēm izvirzījusi amatniecības attīstīšanu novadā, jo amatnieki arī ir sava veida uzņēmēji. Biedrībai izdevies kopā pulcēt 15 amatniekus, kas specializējas dažādos jomās, piemēram, vīna darīšanā, adīšanā un tamborēšanā, koka karošu veidošanā un metālapstrādē. Arī turpmāk novada amatnieki aicināti pievienoties SUB. Sīkāka informācijas: SUB valdes priekšsēdētājs Mika Balodis, mob.tel. 29150850, info@salaspilsuznemeji.lv.