Tie nav logi – tie ir radoši risinājumi!
- -
„I2” ir ražošanas uzņēmums, kas ražo augsti energoefektīvus logus, durvis un stiklotas fasāžu sistēmas pasīvām ēkām. Ražototne atrodas Salaspils novadā, un tā tehnoloģija nāk no Vācijas, bet lielākā daļa produkcijas tiek eksportēta uz Zviedriju. Vairāk par uzņēmuma darbu, mērķiem un sasniegumiem stāstīja tā vadītājs Krists Slokenbergs.
„Mēs dzīvojam laikmetā, kad dizains nosaka formu, nevis pielietojums. Ēku skices tiek zīmētas tā, lai kopaina izskatītos nevainojami. Maz tiek domāts, kā tas darbosies, vairāk pievēršot uzmanību, kā tas izskatīsies. Šis dizains jāsakombinē ar funkcionalitāti. Augsti energofektīvas jeb pasīvās ēkas spēj apvienot augstās dizaina prasības un tai pat laikā spēj būt ekonomiskas un komfortablas. Mums lapbatīk teikt, ka mēs neražojam logus pasīvajām ēkām, bet gan risinājumus, kas pārsvarā sastāv no loga. Tas ir ļoti atbildīgs un svarīgs veidojums kurš, protams, saistās ar parastu logu, jo tas ir atverams, mazgājams un nodrošina dienas gaismas piekļuvi. Šim veidojumam ir ārkārtīgi daudz funkcionalitātes, taču tas arī darbojas kā enerģijas guvējs nevis zaudētājs. Teiksim tā – no tradicionāla pēdējās desmitgades loga tur ir palicis tikai nosaukums,” stāsta uzņēmuma vadītājs Krists.
SIA „I2” aktīvu darbību sāka 2011. gadā, kad pievērsās tieši pasīvu logu ražošanai: „Sākās viss ar to, ka seminārā iepazinos ar vācieti, …. kungu, un mēs runājām par to, kā attīstās logu energo efektivitāte. Biju par to jau ļoti daudz interesējies, jo tajā laikā ražoju parastus koka logus. Man aizrāva idejas, par kurām viņš stāstīja – pār to, kā izskatīsies logi nākotnē. Citā reizē, kad tikāmies, saņēmu no viņa piedāvājumu „nākotnes logu” taisīt kopā. Es, protams, piekritu”.
Uzņēmuma vadītājs pastāstīja, ka Zviedrijā uzņēmumam „i2” pieder meitas uzņēmums, uz šo valsti no Latvijas arī tiek eksportēts vairak kā 80% produkcijas. Tehnoloģiskā partnerība tiek nodrošināta sadarbojoties ar vāciešiem, īriem, nīderlandiešiem, frančiem, beļģiem un austriešiem. „Mēs savā starpā maināmies gan ar idejām, tehnoloģijām, gan ar pieeju, kā to darīt efektīvi, un tādējādi attīstām logus kopīgi,” stāsta Krists. Neskatoties uz uzņēmuma sadarbību citās valstīs, daži projekti tiek īstenoti arī Latvijā, piemēram, Latvijā energoefektīvākā sabiedriskā ēka ir Ventspils poliklīnika, kas pastarpināti ir arī uzņēmuma „i2” nopelns. Zviedrijā tituli ir vēl jo vairāk: tās ir lielākās skolas un efektīvākie bērnu dārzi, kas aprīkoti ar logiem, kas ražoti tepat Salaspils novadā.
„i2” vadītājs pastāstīja, ka Latvijā varam redzēt tikai vienu sertificētu pasīvo ēku. Taujājot, kāds ir iemesls to ne popularitātei Latvijā, Krists stāsta, ka Latvijā izglītības un izpratnes līmenis šajā sfērā ir salīdzinoši vājš: „Mums pašlaik izglītības iestādēs par energoefektivitāti māca ļoti maz. No aptuveni 800 aktīvo arhitektu tikai daži ir sertificēti pasīvo māju dizaineri”.
Apspriežot Salaspils novada attīstību, Krists teic, ka ir patīkami apzināties, ka var ietekmēt novadā notiekošos procesus: „Patīkami, ka ar SUB atbalstu ir iespēja uzrunāt pašvaldību un iegūt stikla konstrukciju pārvadāšanā tik nozīmīgo labo ceļa segumu. Bet pats galvenais ir tas, ka es redzu, ka Salaspilī ir vēl daudzi mums līdzīgi, spējīgi uzņēmumi. Būt ar viņiem kopā un veidot Salaspili, kas parastiem cilvēkiem vienmēr ir šķitis vien „guļamrajons”, ko pamanām, braucot no Rīgas uz Ogri. Es patiesībā varu justies lepns, ka kaut nedaudz esmu piedalījies novada attīstībā”.
Jau drīzumā uzņēmums cer atvērt ražošanas jauno sadaļu – halli, kurā tiks nodrošinātas 7 jaunas darbavietas. „Mums būs jauni montāžas galdi, kas ļaus kāpināt mūsu ražošanas jaudu. Mums nav ne mazākā plāna apstāties!” pārliecināts ir uzņēmuma „i2” dedzīgais vadītājs Krists Slokenbergs.