VARAM ministrs iepazīstina Salaspils, Ropažu un Stopiņu novada uzņēmējus ar plānoto administratīvi teritoriālo reformu

  • -

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (turpmāk – VARAM) aprīlī sabiedrības apspriedei nodeva administratīvi teritoriālās reformas potenciālo plānu. Lai veicinātu arī uzņēmēju iesaisti un kopējo izpratni par reformu, Salaspils uzņēmēju biedrība (turpmāk – SUB), pieaicinot arī līdzās esošos novadus, uz kopīgu sarunu aicināja VARAM ministru Juri Pūci.

Administratīvi teritoriālās reformas ietvaros pašlaik 119 esošo teritoriju skaitu plānots ievērojami samazināt. Veicot apvienošanu, plānots izveidot 35 jaunas administratīvās teritorijas.

Pašreizējais reformas plānojums paredz apvienot Salaspils, Ropažu un Stopiņu novadu, izveidojot vienu administratīvo teritoriju, kuras kopējais iedzīvotāju skaits būtu aptuveni 40 tūkstoši. Salaspils iecerēta par šīs teritorijas administratīvo centru.

Ņemot vērā, ka administratīvās reformas ietekmē ne vien pašvaldību funkcionēšanu, bet arī uzņēmējdarbību, SUB uzrunāja VARAM kopīgai sarunai. Tikšanās mērķis bija uzzināt VARAM ministra redzējumu par reformu tieši Pierīgas kontekstā. Tātad uzzināt reformas būtiskākos ieguvumus, izprast pašreizējā dalījuma kritērijus, turpmākās reformas attīstības posmus un sabiedrības līdzdalības iespējas.

Saruna notika parkā „Ārpus laika”. Tajā piedalījās 26 uzņēmēji gan no Salaspils, gan Ropažu, gan Stopiņu novada, uzklausot ministra redzējumu un kritērijus pēc kuriem tiek veidotas jaunās pašvaldību teritorijas. Uzņēmējiem bija iespēja uzdot arī sev interesējošus jautājumus.

Ministrs iezīmēja administratīvi teritoriālā dalījuma vēsturiskos aspektus, kas Latvijā radījuši neviendabīgu un neefektīvu pašvaldību sistēmu. J.Pūce pastāstīja arī par pašvaldību atšķirībām, piemēram, izglītības, iedzīvotāju skaita, pakalpojumu izmantošanas un pieejamības kontekstā. Ministrs norādīja, ka turpmākā pus gada laikā ministrija plāno sabiedriskās apspriedes visā Latvijā, meklējot veiksmīgākos reformas risinājumus.